Kurutma Makinesinde Pratik Bilgiler
Kurutma makineleri bornoz havlu ve nevresim gibi büyük parçalar için ideal olabiliyor. Yalnız şunu belirtmek gerekir ki pamukluların çekme riski bulunuyor o yüzden program ayarlamasını yaparken, makineye attığımız çamaşırların içeriğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Sıcaklığı yüksek bir programda kullanılırsa, çamaşırların küçülme olasılığının daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Yine yıpranma ve renk solmasına karşı da doğru program seçilmeli aksi takdirde çamaşırlarınızın renkleri solabilir veya yıpranma riski oluşabilir.Kuruyan çamaşırları kolay ütülemek isterseniz, makinenizi ütü ayarına getirebilirsiniz. Böylece kurutma işlemi bittikten sonra çamaşırlarınızın biraz daha nemli olduğunu farkedebilirsiniz ki bu beklenen bir durum ama daha az kırışmış ve ütülemeye hazır vaziyette olacaklardır.
Kurutucu makineler genelde 7-8 kg kapasiteli olurlar fakat ürünü aldığınız zaman 7-8 kg. dolap kuruluğunda çamaşırdan bahseder.Aslında ıslak çamaşırla bu en fazla 3,5 - 4 kg kadar bir ağırlık yapar. Makineyi doldururken bu kıstası göz önünde bulundurmamız gerekir. Eskiden kurutma makinelerinin ses seviyesi çamaşır makinelerine göre yüksek iken, son zamanlarda nerdeyse eşit duruma kadar geldiler. Ortalama 60 ile 70 desibele kadar gürültü yapan kurutma makineleri, banyo veya balkon gibi ayrı bir yerde durduğu sürece sizin için sıkıntı olmayacaktır. Çamaşır kurutma makinelerinin bir dezavantajı ise yüksek enerji tüketimi olabilir çünkü piyasadaki kurutma makineleri genellikle B veya A enerji sınıfı tüketime sahip. Çamaşır makinelerinde A++ ve A+++ enerji sınıfı daha yaygınken, kurutma makinelerinde pek fazla modelde A+, A++ ve A+++ sınıflarına rastlamak mümkün olayabiliyor. O yüzden çok fazla olmasa da elektrik faturanızda etkisini hissedebilirsiniz. .
Diğer bir iki püf noktaya daha değinecek olursak; kurutma makinesini yerleştirirken yerden tasarruf etmek adına kullandığımız çamaşır makinesinin üstüne yerleştirebiliriz fakat unutmamalıyız ki ortalama bir kurutma makinesi 70 – 80 kg ağırlığında olup, makineye attığumız çamaşırlarla da bu daha da artarak altta bulunan çamaşır makinesinin üstüne yük yapacaktır. Bu altta bulunan çamaşır makinesinin beynine zarar verebilir. Eğer yeriniz yoksa hem çamaşır yıkayabilen hem de çamaşır kurutabilen bir çamaşır makinesi seçmek bu açıdan daha yardımcı olabilir. .
Yer sıkıntısı yaşıyor ve soğuk havalarda çamaşırlarınızı kurutamıyorsanız, o zaman kurutma fonksiyonlu çamaşır makinelerine göz atabilirsiniz. Çamaşırlar ile uğraşmanın ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu bildiğimizden, herkese özellikle de ev hanımlarına kolaylıklar diliyoruz... .
Kurutma sonunda çamaşırlar nemli çıkıyor; .
Filtre gözenekleri tıkanmış olabilir. Filtreyi ılık su ile yıkayın. .
Aşırı çamaşır yüklenmiş olabilir.Kurutma makinesini aşırı yüklemeyin. .
Kurutma makinesini açılmıyor veya program başlatılamıyor. Kurutma makinesi ayarlandığında devreye girmiyor. .
Elektrik fişi takılmamış olabilir. Elektrik fişinin takılı olduğundanemin olun. .
Yükleme kapağı kapatılmamış olabilir. Yüklemekapağının doğru kapatıldığından emin olun. .
Program ayarlanmamış ya da “Başla/Bekle/İptal” tuşuna basılmamış olabilir. .
Çocuk kilidi devrede olabilir. Çocuk kilidini devreden çıkarın. .
Bütün bunları denediniz fakat halen çözüme ulaşamadıysanız, teknik servisi çağırmanızda fayda vardır. .